Jak docinać listwy styropianowe w rogach

Jak docinać listwy styropianowe w rogach i narożnikach pod kątem 45

Dziś na Plantacji Wnętrz wytłumaczymy Wam jak docinać listwy styropianowe w rogach oraz jak poradzić sobie z docinaniem innych typów listew sztukateryjnych. Dla wielu osób wydaje się to przysłowiową „czarną magią” lub wręcz zadaniem niewykonalnym. Okazuje się jednak, że docinanie listew styropianowych nie jest takie trudne, a do przeprowadzenia całej „operacji” wystarczą tak naprawdę dwa narzędzia – piła ręczna i skrzynia uciosowa. Oba są powszechnie dostępne w sklepach budowlanych lub internecie, więc ich zakup nie powinien nikomu sprawić kłopotów i zająć zbyt dużo czasu.

Innym, często podpowiadanym rozwiązaniem, jest skorzystanie z tak zwanej ukośnicy, czyli elektrycznej piły stołowej. Zakładamy jednak, że nie jesteście stolarzami lub zapalonymi majsterkowiczami i zależy Wam jedynie na jednorazowym przycinaniu sztukaterii styropianowej. W takiej sytuacji nie ma sensu inwestować w specjalistyczny sprzęt, który kosztuje kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych. Lepiej skorzystać z tańszych, prostszych i już sprawdzonych rozwiązań.

Wróćmy więc do naszego kluczowego pytania: jak dociąć listwy styropianowe pod kątem? By dobrze stykały się na ścianie, muszą one być przycięte pod kątem 45 stopni. Zapewni to właśnie skrzynia uciosowa, która ma stworzone specjalne rowki, umożliwiające perfekcyjne cięcie. Na skrzyni znajduje się również wyżłobienie umożliwiające działania pod kątem 90 stopni. Jest to więc bardzo praktyczny i pomocny przyrząd, który oszczędzi nam wiele fatygi i wyliczeń. Przy wykonywaniu prac zwróćcie jednak uwagę na to, czy docinacie narożnik wewnętrzny czy zewnętrzny.

Jak docinać listwy przysufitowe?

Kolejne, często zadawane pytanie dotyczy tego jak docinać listwy przysufitowe. W tym przypadku sytuacja wygląda podobnie, jak z listwami styropianowymi, choć przysufitówki najczęściej wykonywane są z poliuretanu lub duropolimeru. To jednak nie przeszkadza, ponieważ te tworzywa również można skutecznie dociąć piłą ręczną przy pomocy skrzyni uciosowej. Warto jednak skorzystać z uciosówki o większych rozmiarach, ponieważ gzymsy sufitowe potrafią mieć spore rozmiary. Z tego miejsca polecić możemy skrzynię uciosową firmy Decor System, która umożliwia cięcie przedmiotów o wysokości 16,5 centymetra i szerokości 19 centymetrów. Produkt posiada 70 centymetrów długości i wyprofilowane wyżłobienia do cięcia pod kątami 45 i 90 stopni. Gdy znajomy zada Wam więc pytanie: jak dociąć listwy przysufitowe, będziecie już wiedzieli co odpowiedzieć. Zasada jest prosta – jeśli chcemy skrócić listwę, wykorzystujemy kąt prosty, a jeśli chcemy przyciąć listwy sufitowe pod kątem, wykorzystujemy kąt 45 stopni.

Jak docinać listwy przypodłogowe?

Na koniec wyjaśnimy jak docinać listwy przypodłogowe. Produkty te występują w różnych wariantach – spotkać możemy między innymi modele z tworzyw sztucznych (na przykład z poliuretanu), drewna czy MDF-u. Tutaj jednak również do ewentualnych modyfikacji wystarczą piła ręczna i uciosówka. Po przycięciu listew warto lekko przeszlifować krawędzie, by nie były „poszarpane” i nierówne. Tyczy się to każdego rodzaju listew.

Docinanie listew pod kątem – nie taki diabeł straszny…

Jak widzicie, docinanie listew pod kątem jedynie z pozoru wydaje się trudne. „Nie taki diabeł straszny, jak go malują”, chciałoby się rzec… Jeśli wyposażycie się w odpowiednie narzędzia, które nie są specjalnie kosztowne, z powodzeniem samodzielnie przytniecie listwy różnego typu pod kątem. Zatrudnianie fachowca lub fatygowanie wujka „Złotej Rączki” nie będzie konieczne, dzięki czemu zaoszczędzicie sobie funduszy i czasu. Na wszelki wypadek wrzucamy Wam jeszcze film instruktażowy, który dokładnie pokazuje jak docinać listwy styropianowe w rogach.