Jak łączyć taśmy LED szeregowo czy równolegle?

Jak łączyć taśmy LED RGB

W naszym artykule na początek poruszymy kwestię jak łączyć taśmy LED – szeregowo czy równolegle? Podłączenie typu szeregowego zalecane jest jedynie do krótkich odcinków taśmy. Powinien on wynosić maksymalnie 10 metrów. W tym typie podłączenia plusy i minusy taśmy są bowiem połączone ze sobą jeden po drugim – z zasilacza wychodzi tylko jeden przewód, łączący wszystkie odcinki taśmy.

Jak łączyć taśmy LED - szeregowo czy równolegle

W przypadku kilkunastometrowych połączeń taśm, zachodzi ryzyko wystąpienia spadków napięcia. Dlatego też w takiej sytuacji koniecznym jest zastosowanie podłączenia równoległego. Polega ono na tym, że od każdej taśmy odchodzi oddzielny przewód, który jest podłączony bezpośrednio do zasilacza. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy musieli martwić się ewentualnymi spadkami energii.

Podłączenie równoległe należy stosować bezwzględnie w przypadku łączenia dwóch różnych typów taśm lub w przypadku ich różnych kolorów.

Jak łączyć taśmy LED - szeregowo czy równolegle 2

Jak łączyć taśmy LED RGB

Wiele osób zastanawia się jak łączyć taśmy LED RGB i czy przebiega to w podobny sposób, co łączenie taśm o barwie białej. Energooszczędne oświetlenie w formie estetycznych i efektownych taśm z diodami zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. Zresztą nic w tym dziwnego, ponieważ sprawdza się ono w różnych sytuacjach i zapewnia doskonały klimat w pomieszczeniu. Taśmy LED zbudują niepowtarzalną aurę zarówno w domu lub mieszkaniu, jak również w pubie, restauracji, gabinecie spa czy kasynie. Coraz częściej spotkać je możemy też w takich miejscach, jak hotele, sklepy czy biura. Wracając jednak do głównego pytania, nie ma różnicy pomiędzy łączeniem taśm wielokolorowych RGB oraz jednokolorowych. Różnica polega na podziale na łączenie szeregowe i równoległe, które opisaliśmy powyżej.

Jak podłączyć taśmę LED do włącznika światła

Czas na kolejne pytanie: jak podłączyć taśmę LED do włącznika światła ? W tym przypadku rekomendujemy zastosowanie sterownika, czyli potocznie mówiąc ściemniacza. W praktyce powinien on być podłączony do zasilacza, a do sterownika należy podpiąć taśmy LED.

Można też próbować podłączyć taśmy bezpośrednio do głównego włącznika światła w pomieszczeniu, ale takie rozwiązanie będzie po prostu bezsensowne, jeśli włącznik nie posiada wbudowanego, specjalistycznego ściemniacza.

Jak dobrać zasilacz do taśmy LED ? Jaki zasilacz do taśmy LED 5m ?

Teraz wytłumaczymy jak dobrać zasilacz do taśmy LED. Tutaj wszystko zależy od mocy taśmy. Zasada jest taka, że zasilacz musi posiadać moc większą o 10 procent niż moc, którą pobiera taśma. Jeśli więc przykładowo taśma pobiera 4,8 W na metr, jej pięciometrowy odcinek będzie miał moc 24 W. By nie było spadków mocy na taśmie, zasilacz musi mieć wspomniane 10 procent mocy więcej, a więc w tym przypadku wybierz zasilacz z mocą o wartości 35 W.

Jak podłączyć czujnik ruchu do taśmy LED ?

A jak podłączyć czujnik ruchu do taśmy LED ? Zasada jest tu podobna, jak ze sterownikiem. Czujnik należy podłączyć do zasilacza, z kolei do czujnika trzeba podpiąć taśmy.

Jakie taśmy LED do podświetlenia sufitu ?

Jakie taśmy LED do podświetlenia sufituNa koniec pytanie, od którego być może powinniśmy zacząć, a mianowicie jakie taśmy LED do podświetlenia sufitu będą najbardziej odpowiednie? Rekomendujemy Wam wysokiej jakości taśmy dostępne w sklepie Decorbook.pl. Posiadają one podwójną warstwę PCB, co oznacza, że są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia zewnętrzne od innych produktów dostępnych na rynku. Są również w pełni odporne na działanie wody i wilgoci. Ich żywotność wynosi minimum 50 tysięcy godzin, a producent daje na nie trzy lata gwarancji. Taśmy te posiadają bardzo wysoki współczynnik oddawania barw CRI, który wynosi ponad 85.

Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu artykułowi wyjaśniliśmy Wam jak łączyć taśmy LED i który model wybrać, by jak najdłużej cieszyć się źródłem energooszczędnego i niezwykle efektownego światła.