Malowanie sztukaterii styropianowej

Malowanie sztukaterii styropianowej

Malowanie sztukaterii styropianowej to zagadnienie, które wciąż dla wielu miłośników dekorowania wnętrz pozostaje owiane aurą tajemnicy. Zdążyliśmy się przyzwyczaić do kupowania gotowych elementów, które są pomalowane na określony kolor. Mowa tu na przykład o ozdobach czy funkcjonalnych dodatkach. Jednak takie produkty, jak różnego rodzaju listwy, rozety czy maskownice karnisza, występują w jednej barwie. W zależności od tworzywa, z którego są wyprodukowane, nabyć możemy komponenty w kolorze białym lub w barwie piaskowca. Białe są elementy z poliuretanu, natomiast w kolorze piaskowca występuje sztukateria ze styropianu. Specyficzny kolor wynika z pokrycia styropianu specjalną powłoką, tak zwanym tynkiem sztukatorskim, który powstaje z połączenia żywicy i kruszywa kwarcowego. Powierzchnia gotowego komponentu jest nieco chropowata, co umożliwia skuteczne nakładanie farby.

Czym pomalować listwy styropianowe? Malowanie listew styropianowych

W tym miejscu pojawia się jednak pytanie: czym pomalować listwy styropianowe? Być może Was zaskoczymy, ale do zmiany koloru Czym pomalować listwy styropianowetego typu produktów nie będzie potrzebna specjalistyczna farba do malowania styropianu. Wystarczy, że użyjecie zwykłej farby do wnętrz – najlepiej nada się farba akrylowa lub farba lateksowa. Większość z dostępnych na rynku rodzajów jest nietoksyczna, oparta na wodzie i szybkoschnąca. Wystrzegajcie się farb, które posiadają rozpuszczalniki w swoim składzie. Takie odmiany mogą zniszczyć zewnętrzną powłokę elementów sztukateryjnych, przez co będą one wyglądać mało atrakcyjnie. Jeśli jednak użyjemy właściwego produktu, nasza sztukateria zachowa swoją strukturę, a przy okazji nadamy jej nową aranżację kolorystyczną.

Jeśli chodzi o sam proces malowania, najlepiej pokryć produkt kilkoma warstwami. Należy jednak zachować odstępy czasowe pomiędzy malowaniem, tak by farba zdążyła przeschnąć.

Czym malowanie sztukaterii poliuretanowej ?

Malowanie sztukaterii poliuretanowej odbywa się w identyczny sposób, jak w przypadku sztukaterii ze styropianu. Do tego celu również należy używać bezrozpuszczalnikowych farb wewnętrznych. Produkty niektórych firm posiadają specjalną powłokę umożliwiającą lepsze krycie farby. Kilkukrotne malowanie wieloma warstwami nie jest w tym przypadku konieczne. Często wystarczy jedynie dwukrotne malowanie.

Czym pomalować listwy poliuretanowe?

A czym pomalować listwy poliuretanowe? Ten konkretny produkt nie różni się od innych komponentów z poliuretanu, więc można go malować tak samo farbami do wnętrz bez dodatku rozpuszczalników. Dzięki takiej możliwości, listwy można w bardzo szybki, łatwy i stosunkowo tani sposób dostosować do pomieszczenia pod względem kolorystycznym.

Malowanie sztukaterii elewacyjnejMalowanie sztukaterii elewacyjnej

A jak powinno wyglądać prawidłowe malowanie sztukaterii elewacyjnej? W tym przypadku rekomendowane są farby elewacyjne. Wciąż jednak aktualne pozostają wytyczne związane z użyciem produktów nie zawierających rozpuszczalników. Użycie farb elewacyjnych jest konieczne, by elementy ozdobne dobrze radziły sobie z wpływem zmiennych warunków atmosferycznych.

Malowanie sztukaterii cennik

Wiele osób zastanawia się jak wygląda cennik malowania sztukaterii. Sprawdziliśmy w kilku miejscach i ceny oscylują w granicach 15 złotych za metr bieżący do nawet 25 złotych za pomalowanie metra bieżącego komponentów ozdobnych. W skali kilkunastu metrów, koszt malowania wyjdzie całkiem spory i zapewne nie każda kieszeń przyjmie takie obciążenie. Wydaje nam się więc, że lepiej będzie samodzielnie przeprowadzić malowanie i zaoszczędzić cenne fundusze. Mamy nadzieję, że poprzez publikację dzisiejszego tekstu wyjaśniliśmy Wam, że malowanie sztukaterii nie musi być trudne.