Aranżacja okien w salonie

Aranżacja okien w salonie

Aranżacja okien w salonie wcale nie jest prostą sprawą. Z uwagi na to, że na rynku jest tak szeroki asortyment zasłon, firan i karniszy, to podczas zakupów możemy doznać po prostu zawrotu głowy. Żeby nasze okna wyglądały idealnie, niestety będziemy musieli się zdecydować na konkretny rozwiązania i tu pojawia się problem. Jak wybrać aranżację, żeby idealnie pasowała do naszego pomieszczenia?

Zacznij przede wszystkim od pomiarów. Na samym początku musimy zmierzyć okno – zarówno jego szerokość, jak i długość. Następnie dokonać pomiaru długości, jaką powinien mieć karnisz. Wyposażeni w konkretne dane szybko odsiejemy oferty, które nam odpowiadają od tych, które wcale nie są dostosowane do naszego pomieszczenia.

Aranżacja okien firany

Aranżacja okien firanyWarto jednak pamiętać, że aranżacja okien, a szczegółowo rzecz ujmując szerokość okna, nie będzie równa szerokości firany. Rzadko kiedy wieszamy firanki w stanie naprężonym, częściej są one lekko zmarszczone, a to oznacza, że materiału musi być przynajmniej pół metra więcej, niż wynosi szerokość okna.

Przy wyborze karniszy, najlepiej dokonać pomiaru wnęki okiennej, a następnie dodać po 10 centymetrów na stronę. W takim rozmiarze karnisz będzie prezentował się wręcz doskonale. Można też pokusić się o zastosowanie maskownicy karnisza, która całkowicie go przykryje i jednocześnie utworzy bardzo eleganckie wykończenie sufitu.

Listwa maskująca karnisz LKO1

Listwa maskująca karnisz LKO1
59,00 
Listwa maskująca karnisz LKO3

Listwa maskująca karnisz LKO3
49,00 
Osłona na karnisz LKO7

Osłona na karnisz LKO7
59,00 

Nowoczesna aranżacja okien i określenie funkcjonalności

Nowoczesna aranżacja okien powinna być ściśle dopasowana do funkcji, jaką ta dekoracja ma pełnić. Jeżeli naszym celem jest wyłącznie zasłonięcie okna, wybieramy zasłonę lub roletę. Jeżeli natomiast urządzamy pomieszczenie, które ma również pełnić funkcję dekoracyjną (salon, sypialnia), to koniecznie musimy się też zaopatrzyć w odpowiednią firanę. Pod uwagę bierzemy też stopień nasłonecznienia danego pomieszczenia. Jeżeli jest ono małe i ciemne, dobrze będzie wykorzystać rozjaśniającą, zwiewną firanę. Jeżeli jest duże i jasne, możemy postawić na ciemniejsze akcenty.

Każde pomieszczenie ma swój własny styl. Jedne urządzone są w nowoczesnym, minimalistycznym charakterze, inne stylizowane na czasy kolonialne lub styl rustykalny. Dekoracja naszego okna musi odpowiadać stylowi, jaki jest obecny w pomieszczeniu i niejako dopełniać go:

  • w klasycznym pomieszczeniu sprawdzą się tradycyjne, proste firany z grubszego tiulu, elegancki, prosty karnisz i delikatnie połyskujące zasłony.
  • we wnętrzu stylizowanym na styl prowansalski dobrze jest użyć bardzo zwiewnych, wręcz eterycznych firan i zasłon w białym kolorze oraz drewnianego karnisza.
  • romantyczny wystrój doskonale sprawdzi się ze wzorzystymi firanami, w pastelowych kolorach lub z motywem kwiatowym i z lekkimi firanami, które zawieszone są na fantazyjnym karniszu.Nowoczesna aranżacja okien
  • wnętrza w stylu pałacowym będą wymagały mocno dekoracyjnych, zdobionych i połyskujących zasłon, a także misternie tkanych firan i przyciągających wzrok karniszy.

W większości domów, w których występuje mieszanka nowoczesności i tradycjonalizmu, najlepiej sprawdzą się proste, gustowne materiały w stonowanych barwach. Karnisze natomiast powinny być uniwersalne, tak, żeby pozwolić w przyszłości na dowolną zmianę aranżacji okna.

Dekorując okno, musimy pamiętać o tym, żeby dokładnie przyjrzeć się całemu pomieszczeniu i skrupulatnie dobrać barwy. Czasami lepiej jest postawić na coś delikatniejszego, niż przesadzić i zaburzyć cały styl pomieszczenia.