Listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe białe

Listwy przypodłogowe to w dzisiejszych czasach niezbędny element wykończenia domu. Trudno wyobrazić sobie świeżo wyremontowane wnętrze, w którym nie zostały zamontowane popularne „przypodłogówki”. Produkty z tej grupy stały się tak popularne, bo z jednej strony zapewniają ładne zwieńczenie posadzki, a z drugiej spełniają szereg ważnych funkcji dla pomieszczeń. O jakie funkcje chodzi?

  • listwy przypodłogowe ukrywają szczeliny dylatacyjne – dylatacja, inaczej zwana przerwą dylatacyjną lub szczeliną, to specjalnie pozostawiona przestrzeń w konstrukcji budynku lub podłodze. Ma ona służyć właściwej „pracy” elementów konstrukcyjnych, czyli przenoszeniu obciążeń i przesunięć. W przypadku podłogi, brak szczeliny dylatacyjnej skutkowałby jej odkształcaniem się i puchnięciu. Przerwa dylatacyjna z reguły widoczna jest na linii łączenia podłogi ze ścianą. A miejsce to przeznaczone jest dla listew, które skutecznie ukrywają mało estetyczną szczelinę.
  • chronią dolne partie ścian przed uszkodzeniami, absorbując siłę uderzeń – wszyscy chyba znamy sytuację, gdy ktoś zupełnie niechcący zahacza butem o ścianę tuż przy podłodze. Ściana narażona jest na uszkodzenia również podczas sprzątania, gdy odkurzamy i w ferworze zapewnienia czystości obijamy o nią końcówką odkurzacza. Zastosowanie profili przypodłogowych zapewnia ścianie bezpieczeństwo, ponieważ listwy skutecznie absorbują siłę powstającą przy uderzeniach.
  • chronią ściany również przed zabrudzeniami – przypodłogówki w równym stopniu chronią ściany przed brudem, jak przed uszkodzeniami. Szczególnie jasne ściany bardzo łatwo pobrudzić lub pozostawić na nich ślady otarć czy zarysowań. To niestety wiąże się z koniecznością systematycznego odmalowywania, czyli wydatkami i pochłoniętym czasem. Lepiej więc wybrać rozwiązanie tańsze i mniej kłopotliwe, czyli listwy.
  • niektóre modele służą jako maskownica okablowania i instalacji elektrycznej – pewne rodzaje przypodłogówek posiadają po wewnętrznej części specjalne rowki i wyżłobienia. W tym „zapasowym miejscu” można umieścić kable, które często przebiegają luźno wzdłuż ściany. Dzięki takiemu zabiegowi znacznie podnosimy walory estetyczne wnętrza i pozbywamy się nieestetycznego elementu.

Nowoczesne listwy przypodłogowe – setki wzorów do wyboru

Nowoczesne listwy przypodłogoweNowoczesne listwy przypodłogowe cechują się ogromną wytrzymałością oraz pięknymi i zróżnicowanymi wzorami. W ofercie producentów znajdują się setki ciekawych modeli, które z powodzeniem wkomponują się zarówno w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach, jak i tych bardziej tradycyjnych.

Klienci mają do wyboru dwa typy listew – klasyczne oraz flex. Te drugie posiadają elastyczne właściwości. Są bardzo giętkie, dzięki czemu można je stosować na zaokrąglonych i nierównych ścianach.

Przeważająca większość produktów z tej rodziny posiada właściwości wilgocio i wodoodporne, dzięki czemu można je umieszczać w łazienkach i kuchniach. Brak wpływu wilgoci powoduje z kolei, że na listwach nie osadza się pleśń czy grzyb, dlatego jest są to komponenty polecane alergikom i osobom o obniżonej odporności.

Istotnym zagadnieniem jest również fakt, że przypodłogówki bardzo łatwo można utrzymać w czystości. Z reguły wystarcza do tego jedynie mokra szmatka i szybkie przetarcie, co pochłania mało czasu i jest bardzo wygodne dla pani lub pana domu.

Listwy przypodłogowe białe – uniwersalne i stylowe

Listwy przypodłogowe białe to produkty, które można najczęściej spotkać w ofercie producentów. W barwie tej produkowane są modele z poliuretanu oraz MDF-u. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by malować tę sztukaterię na dowolny kolor. Wystarczy użyć w tym celu farb do wnętrz, na przykład odmian akrylowych. Jest jednak jeden warunek: nie mogą one posiadać w swoim składzie rozpuszczalników, bo te mogłyby uszkodzić powierzchnię produktu.

Listwy przypodłogowe do malowaniaListwy przypodłogowe do malowania

Inne listwy przypodłogowe nadające się do malowania to odmiany ze styropianu. „Rdzeń” produktu stanowi bardzo wytrzymały typ styropianu – EPS 200. Dodatkowo pokrywa się go warstwą masy sztukatorskiej. Posiada ona odcień piaskowca i chropowatą strukturę. Jest to więc produkt, który doskonale absorbuje farbę. Proces malowania go jest tym samym niezwykle prosty i szybki.

Jak zamontować listwy przypodłogowe ?

To kwestia, nad którą głowi się wielu potencjalnych kupców – jak zamontować listwy przypodłogowe? Nie każdy bowiem jest majsterkowiczem czy przysłowiową „złotą rączką”, jeśli chodzi o prace wykończeniowe czy budowlane. Mamy jednak dobrą wiadomość – montaż części produktów odbywa się wyłącznie za pomocą specjalnego kleju. Do aplikacji innych (m.in. stalowych, drewnopodobnych czy pcv) potrzebne będą kołki z prowadnicami lub zaczepy. Poniżej podajemy które modele zamontujecie w najprostszy i najszybszy sposób.

Listwy przypodłogowe na klej – które modele najłatwiej zamontować?

Jeśli chodzi o listwy przypodłogowe montowane na klej, to wymienić tu należy odmiany ze styropianu, poliuretanu, jak również listwy z drewna i aluminium. Różnie bywa z produktami z MDF. Część z nich można przykleić, natomiast występują modele, które mocuje się za pomocą „klamerek”, czyli wspomnianych wcześniej klipsów.

Do montażu listew stosuje się specjalnie dedykowany klej, który swobodnie dostępny jest w internetowych sklepach ze sztukaterią. Większość klientów w jednej przesyłce zamawia więc zarówno przypodłogówki, jak i spoiwo niezbędne do ich aplikacji na ścianie.

Jakie listwy przypodłogowe? Podpowiadamy co wybrać

Jakie listwy przypodłogoweJakie listwy przypodłogowe wybrać? To pytanie zadaje sobie wiele osób przeprowadzających remont lub wprowadzających się do świeżo wybudowanego budynku. Wszystko tak naprawdę zależy od panującej we wnętrzu stylistyki oraz funkcjonalności, na której nam zależy i którą chcemy wprowadzić do wnętrza. Dla przykładu w miejscu, w którym ściany są szczególnie narażone na uszkodzenia, najlepiej sprawdzą się szerokie lub wysokie profile (piszemy o nich poniżej). Z kolei do łazienek i kuchni nie nadają się produkty z drewna, bo panuje tam zbyt duża wilgoć. Najbardziej odpowiednie będą w tym przypadku komponenty poliuretanowe. Z kolei jeśli nie posiadamy zbyt zasobnego portfela, nie nastawiajmy się na kupno listew z aluminium czy stali nierdzewnej – wybierzmy najtańsze na rynku komponenty z pcv.

Listwy przypodłogowe szerokie

Listwy przypodłogowe szerokie to produkt przeznaczony do miejsc, w których może dojść do gwałtownego i mocnego kontaktu jakiegoś przedmiotu lub buta ze ścianą. Pod pojęciem szerokości należy rozumieć grubość produktu. Z reguły przypodłogówki posiadają szerokość na poziomie od 1 do blisko dwóch centymetrów. Na rynku znaleźć można jednak produkty posiadające ponad dwa centymetry szerokości. Tak wytworzony komponent zapewnia maksymalną ochronę dla dolnej partii ściany. Absorbuje on bowiem całą moc uderzenia. Najczęściej tak „grube” listwy spotkamy w budynkach użyteczności publicznej, bo tam na ściany czeka najwięcej potencjalnych zagrożeń.

Wysokie listwy przypodłogowe

Kolejnym produktem, który sprawdzi się w miejscach publicznych, są wysokie listwy przypodłogowe. Najwyższe propozycje mają nawet 20 centymetrów i stanowią solidną ochronę dla podłoża. Szczególnie sprawdzą się w miejscach, w których dochodzi do częstego kontaktu różnych urządzeń ze ścianami. Mogą to być więc na przykład miejsca pracy – zakłady produkcyjne czy biura.

Listwy przypodłogowe do paneli – które najlepiej pasują?

Listwy przypodłogowe do paneliTeraz zajmiemy się rekomendowanymi listwami przypodłogowymi do paneli. Wszak ten typ posadzki występuje w polskich domach najczęściej. Z jednej strony z podłogą z drewna lub paneli drewnopodobnych świetnie będą współgrać listwy z drewna lub profile imitujące wygląd drewna. Z drugiej strony można też postawić na białe listwy, wykonane z poliuretanu lub MDF. Inną, bardziej oszczędną opcją, są plastikowe profile z PCV. Na dobrą sprawę z podłogą panelową źle współgrać będą jedynie przypodłogówki wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej. Te produkty polecamy do posadzek z płytek czy marmuru.

Listwy przypodłogowe cena – ile za ten typ wykończenia?

Ceny listew przypodłogowych zależą od ich rozmiaru i tworzywa, z którego zostały wykonane. Najtańsze modele z poliuretanu dostać można już za blisko 6 złotych za metr bieżący. Najdroższe są z kolei elastyczne odmiany flex, których ceny sięgają nawet 150 złotych za metr bieżący.


Polecane wpisy