Montaż listew przypodłogowych na klej

Montaż listew przypodłogowych na klej

Montaż listew przypodłogowych na klej to najprostsza forma umieszczenia tego typu produktów na ścianie. Nie każdy typ listew można jednak zamontować w taki sposób. W dzisiejszym artykule skupimy się więc na najczęściej poruszanych wątkach związanych z aplikacją „przypodłogówek” na ścianie.

Zaczniemy jednak od instruktażu jak poprawnie montować listwy za pomocą kleju. W ten sposób na ścianie możecie umieścić popularne profile z MDF-u oraz poliuretanu.

Montaż listew przypodłogowych MDF

Montaż listew przypodłogowych MDFMontaż listew przypodłogowych MDF należy rozpocząć od rozpoznania w jakiej kondycji jest ściana i nałożona na niej farba. W miejscu, w którym chcecie umieścić listwę wykonajcie prostokątne nacięcie i nałóżcie odrobinę termotopliwego kleju za pomocą pistoletu. Następnie przyklejcie fragment listwy do podłoża i po upływie około dwóch minut oderwijcie go. W przypadku gdy farba odeszła razem z tynkiem, możecie być spokojni – jest prawidłowo osadzona na ścianie i możecie przystąpić do montażu. Jeśli odeszła sama farba, należy usunąć ją na całym obszarze, gdzie będzie montowana listwa i zagruntować oczyszczone miejsce. Dzięki temu zabiegowi listwa nie odejdzie od ściany po pewnym czasie. Gruntowanie należy również wykonać, jeśli podczas naszego testu farba w ogóle nie odeszła, ale wtedy nie ma potrzeby jej usuwania.

Czas na klejenie. Nałóżcie na wewnętrzną część listwy dedykowany klej montażowy w odstępach blisko 40-centymetrowych. Dociśnijcie listwę do podłoża, po chwili odklejcie ją, a pozostałe wolne miejsca uzupełnijcie klejem z pistoletu. Kolejnym krokiem będzie ponowne dociśnięcie listwy do ściany i na połączeniach. Powstałe na łączeniach szczeliny uzupełnijcie akrylem i wyrównajcie patyczkiem do czyszczenia uszu.

Montaż listew przypodłogowych poliuretanowych przebiega nieco łatwiej i szybciej. Będziecie do tego celu potrzebowali specjalnego kleju, który dostępny jest w sklepach ze sztukaterią i „przypodłogówkami”. Zacznijcie od oczyszczenia i odpylenia podłoża. Podłużną warstwę kleju nałóżcie przy górnej i dolnej krawędzi wewnętrznej strony listwy. Przyciśnijcie profil do ściany, a powstałe ewentualnie braki uzupełnijcie klejem. Spoiwem można również wyrównać powstałe luki na łączeniu listew.

Montaż listew przypodłogowych MDF na klipsyMontaż listew przypodłogowych MDF na klipsy

Montaż listew przypodłogowych MDF może odbywać się również na klipsy. Nazywane są one również „klamerkami”. Zanim rozpoczniecie prace, sprawdźcie czy listwa w pełni przylega do ściany. Jeśli nie, zaznaczcie na podłożu miejsca wgłębień i właśnie tam zamocujcie zatrzaski, by zniwelować duże luki między ścianą a listwą. Klipsy należy przyłożyć do ściany przy podłodze i zaznaczyć miejsce na wiercenie otworów. Użyjcie do tego celu wiertarki, a zatrzaski przymocujcie przy pomocy kołków. Podobnie postępujcie z innymi klipsami, a odległość między nimi powinna wynosić około 50 cm. Po przymocowaniu „klamerek” możecie nałożyć na nie listwę – umożliwią to wyżłobienia na jej wewnętrznej stronie.

Montaż listew przypodłogowych na kołki

Czas na podpowiedź odnośnie montażu listew przypodłogowych na kołki. W ten sposób na ścianie umieszcza się profile z PVC. Cały proces polega na wywierceniu otworów w podłożu, umieszczeniu w nich kołków, a na nich specjalnej, metalowej szyny. Do tejże szyny przytwierdza się z kolei „przypodłogówki” z PVC.

Montaż listew przypodłogowych na kołki

Montaż listew przypodłogowych do płyt gipsowych

Kolejnym poruszonym aspektem będzie montaż listew przypodłogowych do płyt gipsowych. W tym przypadku wystarcza sam klej montażowy do sztukaterii. Na początku należy oczywiście skrupulatnie oczyścić obszar, na którym będziemy przyklejać profil. Następnie na wewnętrznej stronie listwy umieść grubą warstwę kleju. Powinna ona przybrać formę zygzaka. Przytrzymaj „przypodłogówkę” przy dole i delikatnie odchyl kąt od ściany. W kolejnym kroku naciśnij dolną partię listwy i na końcu cały produkt. Taki zabieg zapewni dobrą przyczepność między dwiema powierzchniami.

Montaż listew przypodłogowych cena 2019

Jaka jest więc cena w 2019 roku za montaż listew przypodłogowych? Wszystko zależy od danego usługodawcy. W internecie można natrafić na oferty mówiące o montażu metra bieżącego listew w cenie 14 złotych, bez sprecyzowania typu produktu. Kolejne źródło rozróżnia już ofertę: montaż listew MDF na klej – 25 złotych za metr bieżący; montaż profili plastikowych na kołki – 15 złotych za metr bieżący. Wiele propozycji ze strony fachowców można znaleźć na takich portalach, jak OLX. Nie precyzują jednak z góry cen za swoje usługi, zapraszając do kontaktu i ustalenia warunków za pośrednictwem telefonu.

Listwa przypodłogowa MDF wilgocioodporna M2

Listwa przypodłogowa MDF wilgocioodporna M2
18,50 
Listwa przypodłogowa MDF wilgocioodporna M3

Listwa przypodłogowa MDF wilgocioodporna M3
19,80 
Listwa przypodłogowa MDF wilgocioodporna M34

Listwa przypodłogowa MDF wilgocioodporna M34
22,00 

Korzystniej oferta wygląda ze strony sklepów dystrybuujących panele podłogowe. Klient musi jednak kupić w sklepie listwy, by móc liczyć na tańszy montaż. W takim przypadku montaż listew z PVC kosztuje 4 złote za metr bieżący. Za „przypodłogówki” z MDF pobierana jest opłata 8 i 12 złotych za metr bieżący (odpowiednio dla profili do wysokości 8 centymetrów i listew powyżej 8 centymetrów). W tym samym punkcie klienci za montaż listew powierzonych zapłacą 5 złotych (w przypadku materiału PVC) i 8 złotych za MDF lub listwy z drewna. Podane ceny odnoszą się oczywiście do metra bieżącego produktu.

Mamy jednak dla Was radę – po co przepłacać? Lepiej dokonać montażu listew przypodłogowych samodzielnie! Wierzymy w to, że nasz dzisiejszy artykuł instruktażowy pokazał Wam jak dokonać tego sprawnie, szybko i niezależnie.