Rozety sufitowe styropianowe i poliuretanowe

Rozety sufitowe styropianowe i poliuretanowe to jedne z najbardziej wytwornych elementów dekoracyjnych w świecie sztukaterii wewnętrznej. Duża część dostępnych na rynku modeli posiada wymyślne ornamenty rodem z przeszłych epok, ściśle nawiązując do dawnych stylów w architekturze. Jeśli komuś zależy więc na wprowadzeniu do wnętrza pozytywnie rozumianego przepychu, rozety będą przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Oczywiście producenci idąc z duchem czasu wytwarzają również bardziej minimalistyczne wzory, które świetnie sprawdzają się w roli uzupełnienia nowoczesnych pomieszczeń.

Jeśli chodzi o rys historyczny, rozety pierwotnie stanowiły architektoniczny ornament w kształcie rozwiniętej róży. Stąd wzięły zresztą swoją nazwę. Największą popularnością cieszyły się w osiemnastym i dziewiętnastym wieku, gdzie często były umieszczane na plafonach i sufitach w formie wymyślnych, roślinnych wzorów. Tworzyło się je w stiuku lub malowało. Następnie, już w dwudziestym wieku, przyszła era gipsu (o której wspomnimy później). Z kolei w bieżącym stuleciu do głosu doszła nowoczesna sztukateria, czyli komponenty wytwarzane ze styropianu i poliuretanu. Do klasycznych rozet umieszczanych na suficie dołączyły również odmiany, które z powodzeniem można umieszczać na ścianach. Ba, w sklepach spotkać można już nawet rozety sufitowe prostokątne.

Rozety sufitowe z oświetleniem – zestawienie godne uwagi

Rozety sufitowe z oświetleniemRozety sufitowe z oświetleniem to idealne rozwiązanie, by w bardzo elegancki sposób połączyć sufit z żyrandolem. Rozeta najlepiej prezentuje się w centralnym miejscu stropu, a najczęściej właśnie tam umieszczane jest źródło światła. Takie połączenie stanowi więc niezwykle miły dla oka efekt, który momentalnie przyciąga wzrok. Jeśli rozeta zostanie dobrze skomponowana z żyrandolem, całe pomieszczenie automatycznie zyska dostojny charakter. Nie powinno więc dziwić, dlaczego rozety często spotkać możemy w nowoczesnych pałacykach, salach bankietowych, dworkach czy hotelach. To po prostu świetnie się prezentuje i znacznie podnosi walory estetyczne wnętrza.

Rozety gipsowe sufitowe – melodia przeszłości Rozety gipsowe sufitowe

Rozety gipsowe sufitowe ogromną popularność przeżywały przede wszystkim w poprzednim wieku oraz na początku bieżącego. Do dziś można znaleźć co prawda producentów ozdób z gipsu, jednak klienci już wiele lat temu zwrócili się w kierunku komponentów ze styropianu i poliuretanu. Przede wszystkim ze względu na ceny i wygodę związaną z montażem. Wytworzenie rozet gipsowych jest kosztowne, a montaż przysparza wiele problemów ze względu na ciężar elementu. Niezbędna jest pomoc fachowca, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Poza tym ozdoby z gipsu są mniej wytrzymałe niż nowoczesne odpowiedniki i mniej bezpieczne dla domowników w przypadku oderwania od sufitu.

Rozety styropianowe i poliuretanowe są nieporównywalnie lżejsze, a dzięki temu o wiele łatwiej można zamontować je na suficie czy ścianie. Wystarcza do tego jedynie dedykowany klej montażowy, więc każdy nabywca z tym zadaniem może poradzić sobie sam. W dodatku tego typu produkty mimo niskiej wagi są o wiele bardziej odporne na uszkodzenia zewnętrzne oraz działanie wody i wilgoci. Można je więc umieszczać również w łazienkach czy kuchniach.

Rozety dekoracyjne sufitowe – spraw sobie trochę luksusu

Rozety dekoracyjne sufitoweZ racji szerokiego zastosowania w przeszłości, rozety dekoracyjne sufitowe kojarzą się nam ze splendorem i szykownością. Dzięki zróżnicowanej stylistyce, korzystnych parametrach i prostocie montażu, ich popularność wciąż rośnie. Warto na koniec dodać, że elementy te można z powodzeniem malować farbami do wnętrz, co stwarza dodatkowe możliwości aranżacyjne. Jeśli więc cenicie elegancję, piękne ornamenty i lubicie wprowadzać własną inwencję twórczą, rozety będą dla Was dobrym rozwiązaniem, które przyniesie wiele frajdy. Natomiast Wasze wnętrze zyska nietuzinkowy, ponadczasowy design.

Dodaj komentarz

Close Menu