Rozety sufitowe styropianowe i poliuretanowe

Rozety sufitowe styropianowe i poliuretanowe

Rozety sufitowe styropianowe i poliuretanowe to jedne z najbardziej wytwornych elementów dekoracyjnych w świecie sztukaterii wewnętrznej. Duża część dostępnych na rynku modeli posiada wymyślne ornamenty rodem z przeszłych epok, ściśle nawiązując do dawnych stylów w architekturze. Jeśli komuś zależy więc na wprowadzeniu do wnętrza pozytywnie rozumianego przepychu, rozety będą przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Oczywiście producenci idąc z duchem czasu wytwarzają również bardziej minimalistyczne wzory, które świetnie sprawdzają się w roli uzupełnienia nowoczesnych pomieszczeń.

Jeśli chodzi o rys historyczny, rozety pierwotnie stanowiły architektoniczny ornament w kształcie rozwiniętej róży. Stąd wzięły zresztą swoją nazwę. Największą popularnością cieszyły się w osiemnastym i dziewiętnastym wieku, gdzie często były umieszczane na plafonach i sufitach w formie wymyślnych, roślinnych wzorów. Tworzyło się je w stiuku lub malowało. Następnie, już w dwudziestym wieku, przyszła era gipsu (o której wspomnimy później). Z kolei w bieżącym stuleciu do głosu doszła nowoczesna sztukateria, czyli komponenty wytwarzane ze styropianu i poliuretanu. Do klasycznych rozet umieszczanych na suficie dołączyły również odmiany, które z powodzeniem można umieszczać na ścianach. Ba, w sklepach spotkać można już nawet rozety sufitowe prostokątne.

Rozety sufitowe z oświetleniem – zestawienie godne uwagi

Rozety sufitowe z oświetleniemRozety sufitowe z oświetleniem to idealne rozwiązanie, by w bardzo elegancki sposób połączyć sufit z żyrandolem. Rozeta najlepiej prezentuje się w centralnym miejscu stropu, a najczęściej właśnie tam umieszczane jest źródło światła. Takie połączenie stanowi więc niezwykle miły dla oka efekt, który momentalnie przyciąga wzrok. Jeśli rozeta zostanie dobrze skomponowana z żyrandolem, całe pomieszczenie automatycznie zyska dostojny charakter. Nie powinno więc dziwić, dlaczego rozety często spotkać możemy w nowoczesnych pałacykach, salach bankietowych, dworkach czy hotelach. To po prostu świetnie się prezentuje i znacznie podnosi walory estetyczne wnętrza.

Rozety gipsowe sufitowe – melodia przeszłości Rozety gipsowe sufitowe

Rozety gipsowe sufitowe ogromną popularność przeżywały przede wszystkim w poprzednim wieku oraz na początku bieżącego. Do dziś można znaleźć co prawda producentów ozdób z gipsu, jednak klienci już wiele lat temu zwrócili się w kierunku komponentów ze styropianu i poliuretanu. Przede wszystkim ze względu na ceny i wygodę związaną z montażem. Wytworzenie rozet gipsowych jest kosztowne, a montaż przysparza wiele problemów ze względu na ciężar elementu. Niezbędna jest pomoc fachowca, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Poza tym ozdoby z gipsu są mniej wytrzymałe niż nowoczesne odpowiedniki i mniej bezpieczne dla domowników w przypadku oderwania od sufitu.

Rozety styropianowe i poliuretanowe są nieporównywalnie lżejsze, a dzięki temu o wiele łatwiej można zamontować je na suficie czy ścianie. Wystarcza do tego jedynie dedykowany klej montażowy, więc każdy nabywca z tym zadaniem może poradzić sobie sam. W dodatku tego typu produkty mimo niskiej wagi są o wiele bardziej odporne na uszkodzenia zewnętrzne oraz działanie wody i wilgoci. Można je więc umieszczać również w łazienkach czy kuchniach.

Rozeta Orac Decor R27

Rozeta Orac Decor R27

368,54 
Rozeta dekoracyjna R31

Rozeta dekoracyjna R31

112,14 
Rozeta sufitowa ORAC DECOR R40

Rozeta sufitowa ORAC DECOR R40

306,41 

Rozety dekoracyjne sufitowe – spraw sobie trochę luksusu

Rozety dekoracyjne sufitoweZ racji szerokiego zastosowania w przeszłości, rozety dekoracyjne sufitowe kojarzą się nam ze splendorem i szykownością. Dzięki zróżnicowanej stylistyce, korzystnych parametrach i prostocie montażu, ich popularność wciąż rośnie. Warto na koniec dodać, że elementy te można z powodzeniem malować farbami do wnętrz, co stwarza dodatkowe możliwości aranżacyjne. Jeśli więc cenicie elegancję, piękne ornamenty i lubicie wprowadzać własną inwencję twórczą, rozety będą dla Was dobrym rozwiązaniem, które przyniesie wiele frajdy. Natomiast Wasze wnętrze zyska nietuzinkowy, ponadczasowy design.