Styl glamour

styl glamour we wnetrzach

Styl glamour we wnętrzach to rozwiązanie, na które mogą pozwolić sobie osoby pewne siebie i myślące w sposób niekonwencjonalny. Design ten dla jednych jest bowiem synonimem przesady i kiczu, natomiast inni traktują go jako prawdziwe pole do popisu dla własnej wyobraźni.

Słowo „glamour” w języku angielskim oznacza urok, atrakcyjność, czar, splendor, prestiż lub blask. Za tym wyrazem kryje się więc kilka określeń. Również sam styl w architekturze wnętrz znany pod tą nazwą jest eklektyczny i zaskakujący. Jego genezy należy upatrywać się w odległych latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku, czyli w tak zwanych „złotych latach Hollywood”. Pełne przepychu domostwa takich gwiazd, jak Marilyn Monroe, Greta Garbo, Elizabeth Taylor czy Judy Garland, dobrze oddają inspiracje obecnego stylu glamour. Ma być różnorodnie, luksusowo i z przepychem. Pamiętajmy jednak, żeby całość była urządzona z dystansem, przymrużeniem oka i smakiem.

W dzisiejszym artykule podpowiemy Wam jak zaaranżować wnętrze w opisywanej stylistyce, a co więcej, wskażemy jak zaaranżować je bez przesady i z należytym wyczuciem. Jesteście gotowi? Zapraszamy więc do zaczarowanego świata stylu glamour.

Styl glamour mieszkanie – blask rodem z Hollywood

Na styl glamour w mieszkaniu składa się wiele różnorodnych zestawień iStyl glamour mieszkanie pozornie niepasujących do siebie elementów lub kolorów. Niczym dziwnym nie jest więc mariaż kryształowego żyrandolu z futrzastym dywanem i pikowaną sofą oraz licznymi lustrami. Tutaj róże, głęboki fiolet, purpura, czerń i złoto lub srebro żyją w idealnej symbiozie. Spora ilość wyrazistych kontrastów nie jest w przypadku tego designu czymś niepożądanym. Wręcz przeciwnie. Oczywiście nie należy iść w skrajność i budować kolorystykę wnętrza opartą na samych krzykliwych barwach, które się gryzą. Przykładem ciekawych zestawień niech będą więc kolaże czerni i złota oraz fioletów, szarości i srebra.

Jeśli chodzi o meble, to najczęściej w stylizacjach glamour spotkać możemy te nawiązujące swoim wyglądem do epoki baroku. Jednym z wyznaczników stylu są meble z pozłacanymi okuciami lub klasyczna czy wręcz kultowa sofa chesterfield.

Małe mieszkanie w stylu glamour – jak zaaranżować niedużą powierzchnię?

Małe mieszkanie w stylu glamourTeraz podpowiemy Wam jak wprowadzić styl glamour do małego mieszkania. Zadanie to jest oczywiście nieco bardziej wymagające, niż w przypadku dużej powierzchni. Powinniście też bardziej uważać na zachowanie proporcji. Jeśli przesadzicie na przykład z dodatkami, wówczas będzie to bardzo mocno rzucać się w oczy.

Prostym trikiem na optyczne powiększenie wnętrza będzie zastosowanie wielu dużych luster, które są jednoznacznie kojarzone z opisywaną aranżacją. Warto, by ich ramy miały wymyślne kształty i były dość masywne. Kolor? Rekomendujemy na przykład złoty. Innym elementem wizualnie powiększającym przestrzeń są gzymsy przysufitowe. Te nawiązujące do dawnych stylów i posiadające wymyślne ornamenty będą się prezentować w glamour’owym wnętrzu idealnie.

Natomiast tekstyliami, które warto zastosować w tego typu designie, są satyna i aksamit. Jednoznacznie kojarzą się one z ekskluzywnością i luksusem. Innym, często spotykanym motywem jest kosmaty dywan.

Jak połączyć styl glamour ze stylem skandynawskim ?

Na koniec zostawiamy temat, który często bywa przedmiotem dyskusji, a mianowicie jak połączyć styl glamour ze stylem skandynawskim? Wszak nasz dzisiejszy temat bazuje na blichtrze i odważnych rozwiązaniach, natomiast styl skandynawski preferuje harmonię i wyważenie. Wbrew pozorom te dwie stylistyki można pogodzić, a uzyskane efekty mogą być wręcz zachwycające!

W tym przypadku polecamy postawić na bazę scandi i dodatki glamour. Jasne ściany i meble będą świetnie kontrastować z wymyślnymi i bijącymi po oczach wstawkami. Ciekawym wyjściem będą czarne dekory ze złotymi elementami. Odróżniać może się również sofa i dywan. Jesteśmy przekonani, że aranżacja wnętrza, polegająca na zestawieniu tych dwóch designów, przysporzy Wam wiele frajdy.

Styl glamour dodatkiStyl glamour dodatki – bo diabeł tkwi w szczegółach

Styl glamour kocha wymyślne dodatki. Mogą to być na przykład pozłacane lub srebrne figurki, zegary, ramki na zdjęcia czy lampy, jak również dekory zdobione wartościowymi kamieniami. Absolutnym „must have” są oczywiście kryształowe żyrandole, o których wspominaliśmy na początku naszego artykułu. Jeśli lubicie sztukę lub sami malujecie, nie bójcie się zawiesić na ścianach obrazów, oczywiście z pozłacanymi ramami.

Kończąc nasz dzisiejszy tekst chcemy zaznaczyć, że styl glamour to połączenie różnych form, kolorów, stylistyk i przede wszystkim zabawa konwencją. Życzymy więc Wam udanej zabawy!


Polecane wpisy