Styl loftowy

styl loftowy w mieszkaniu

Styl loftowy w mieszkaniu to jeden z najciekawszych designów, które spotkać możemy obecnie w świecie architektury wnętrz. To również ciekawa, aczkolwiek stosunkowo krótka historia narodzin stylu, sięgająca połowy XX wieku.

Słowo „loft” w języku angielskim oznacza poddasze lub strych. Klasyczne lokale loftowe zlokalizowane są właśnie w górnych kondygnacjach budynków, jednak należy nadmienić, że nie są to zwykłe obiekty mieszkalne. Przynajmniej nie były nimi w założeniu… Opisywany kierunek swój rozkwit przeżywał w Nowym Jorku, a dokładniej w dzielnicy SoHo, będącej częścią Manhattanu. Pod koniec XIX wieku powstał tu szereg dużych fabryk, magazynów, warsztatów, firm transportowych i pracowni rzemieślniczych. Zmienione blisko pół wieku później prawo, dotyczące cen gruntów, zmusiło przedsiębiorców do zmian. Konieczne stało się przeniesienie biznesów na przedmieścia. Okazałe fabryki i budynki przemysłowe pozostały puste… Do czasu, aż zainteresowała się nimi nowojorska bohema.

Styl loftowy w mieszkaniu 2Śmiało można więc rzec, że styl loftowy jest więc dzieckiem amerykańskich artystów. Wystarczy wymienić tu chociażby nazwisko słynnego Andy’ego Warhola. Ludzie sztuki z miejsca zakochali się w wielkich przestrzeniach, wysokich sufitach oraz pokaźnych oknach, które maksymalnie naświetlały pomieszczenia. Nie bez znaczenia była również surowa stylistyka poprzemysłowych gmachów. Przejawiała się ona między innymi w „gołych” ścianach, eksponujących tradycyjną cegłę. Do opisywanych miejscówek przyciągały również atrakcyjne ceny czynszu. Warto wspomnieć, że dziś, po wielu latach od wybuchu loftowego boomu, nieruchomości te są jednymi z najdroższych w Nowym Jorku. Według różnych źródeł, ich ceny sięgają od kilku do kilkudziesięciu milionów dolarów…

Styl loftowy we wnętrzach – cechy stylu

Tyle o historii, a jak styl loftowy we wnętrzach wygląda w praktyce? Jak już wspomnieliśmy, ten design w klasycznym wydaniu wyróżniają pewne sztywne ramy:

  • otwarte przestrzenie – to jedna z cech, którą najbardziej upodobali sobie prekursorzy stylu. Brak podziałów w postaci ścian wzmaga poczucie nieskrępowania i wolności, co przecież jest dla artystów bardzo ważne.

  • wysokie pomieszczenia – poprzemysłowe poddasza charakteryzują się dużą wysokością. Było to bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla ludzi sztuki, szczególnie malarzy, ponieważ mogli podwieszać w loftach swoje dzieła. Często nieruchomości te spełniały rolę pracowni. Przestrzeń nad naszą głową można wykorzystać również w inny sposób. Dziś bardzo popularne w tego typu lokalizacjach jest tworzenie antresoli, która w sprytny i skuteczny sposób zwiększa powierzchnię użytkową wnętrza. Można w niej zagospodarować na przykład mały gabinet lub sypialnię.

  • wielkie okna – pofabryczne budynki wyróżniają się również dużymi oknami, przez które do środka wpada mnóstwo światła dziennego.

  • surowy stan – styl loftowy uwielbia surowość. Mile widziane są więcStyl loftowy we wnętrzach niewykończone ściany, prezentujące na przykład cegłę czy beton. Animuszu dodadzą również uwydatnione rury, surowe drewno, szkło i metal.

  • określona kolorystyka – opisywany design nie lubi pstrokatych kolorów. Najczęściej we wnętrzach loftowych spotkać można barwę szarą i jej odcienie. Nie zaszkodzi przełamać ją innym, bardziej żywym kolorem, ale należy zachować umiar.

  • charakterystyczne meble i dodatki – meble loftowe powinny być minimalistyczne, z widocznymi, metalowymi elementami. Można też zastosować bardziej klasyczne wyposażenie. W myśl zasady „im surowiej, tym lepiej”, powinno ono być „naznaczone zębem czasu”. Ważne dla wystroju loft są również dodatki. Jednym z klasycznych wyróżników stylu są charakterystyczne, metalowe żyrandole. Często są one tworzone na zamówienie, jako reprezentatywny element środkowej części pomieszczenia.

Industrialny styl w bloku – czy jest to możliwe?

Czy jest zatem możliwe, by zastosować styl industrialny w bloku? Oczywiście! Niestety, w tradycyjnej polskiej zabudowie wielorodzinnej nie będzie możliwe odwzorowanie pełnej charakterystyki pofabrycznych budowli. Jednak w samym mieszkaniu skutecznie możemy wprowadzić cechy tego designu. Mowa o surowym wykończeniu, kolorystyce, meblach i dodatkach. Małe pomieszczenia również mogą być loftowe i efektowne! Wystarczy, że zastosujesz się do powyższych wytycznych, ale w wersji mikro.

Styl loftowy a industrialnyStyl loftowy a industrialny – na czym polega różnica?

Na koniec wyjaśnienie kwestii pod tytułem „styl loftowy a industrialny”. Wiele osób zastanawia się na czym polega różnica między tymi designami. W gruncie rzeczy jednak, określenie „styl industrialny” jest zamiennikiem dla stylu loftowego. Określenie to wzięło się oczywiście od stylistyki pierwotnych, pofabrycznych i poprzemysłowych loftów z USA. Jeśli więc ktoś wspomina o designie industrialnym w lokalu prywatnym, możecie być pewni, że mówi po prostu o stylu loftowym w mieszkaniu.

Polecane wpisy