Styl loftowy salon

styl loftowy salon

Styl loftowy salon – wczoraj na Plantacji Wnętrz przedstawialiśmy ogólną charakterystykę i historię loftu, natomiast dziś skupimy się na aranżacji serca domu w tym stylu. Podpowiemy Wam jak wprowadzić ten efektowny design do wnętrz, które ze względu na uwarunkowania architektoniczne nie są do niego przystosowane. Jak już bowiem wspominaliśmy, loft narodził się na poddaszach nowojorskich, opuszczonych fabryk, magazynów i pracowni. Nie sposób więc porównać tego typu lokalizacje z często ciasnawymi „M2” polskiej zabudowy wielorodzinnej z wielkiej płyty. Nie oznacza to jednak, że Polacy mieszkający w blokach czy kamienicach są skazani na kontakt z loftem wyłącznie w formie oglądania zdjęć na internecie. Styl ten z powodzeniem można wprowadzić również do małych pomieszczeń z uwzględnieniem pewnych braków, o których napiszemy poniżej.

Jeśli mowa o naszym kraju, wymienić możemy kilka lokalizacji, w których znajdziemy lub skutecznie zaaranżujemy salon w stylu loftowym w klasycznej formie. To nowoczesne apartamenty, które w wyniku developerskich inwestycji powstały w historycznych lokalizacjach. Jak informuje Wikipedia, rodzima moda na loftowe rezydencje rozpoczęła się od adaptacji XIX-wiecznej fabryki Scheiblera w Łodzi. Kolejne apartamenty wierne temu designowi powstały w Poznaniu, Warszawie, Kołobrzegu, Bytomiu, Gliwicach, Zielonej Górze, Żyrardowie czy Wrocławiu. Należy jednak pamiętać, że tak przygotowane nieruchomości są bardzo kosztowne. Miłośnikom stylu o mniej zasobnym portfelu polecamy więc bardziej zastosowanie elementów loftowych w swoim lokum, niż kupno nowego apartamentu za kilkaset tysięcy złotych…

Salon w stylu loftowymSalon w stylu loftowym

Na potrzeby artykułu przyjmijmy, że salon w stylu loftowym będziemy urządzać w mieszkaniu w typowej zabudowie wielorodzinnej. Na wstępie należy więc wykluczyć, że w takim miejscu zawrzemy podstawowe wyróżniki loftu, a więc:

  • wielką przestrzeń (nie oszukujmy się – mieszkania w blokach są zazwyczaj stosunkowo małe),
  • dużą wysokość pomieszczenia (mieszkania nie są również przesadnie wysokie, chyba, że mówimy o lokum w kamienicy),
  • przestrzenne okna (okien w mieszkaniach nie sposób porównać do ogromnych okiennic w obiektach pofabrycznych czy pomagazynowych).

Nie załamujmy się jednak, bo mieszkaniom można nadać loftową duszę dzięki innym elementom. Na wstępie warto więc rozważyć przyozdobienie choć jednej ściany w klasyczną cegłę. Jeśli mieszkamy w nowoczesnym obiekcie, najlepiej będzie stworzyć imitację ceglanej ściany. Można to wykonać na kilka sposobów. Na przykład za pomocą gotowych płyt z ciętej cegły lub płytek i paneli gipsowych. Możliwe jest też wykonanie szablonu i własnoręczne stworzenie efektu cegieł za pomocą gipsu lub tynku strukturalnego. Leniwi mogą postawić również na gotową tapetę, choć będzie to rozwiązanie najmniej efektowne i najgorzej wyglądające. Ściany można też przyozdobić gotowymi panelami dekoracyjnymi imitującymi beton architektoniczny. Produkty te wykonano z wysokiej jakości kompozytu na bazie gipsu.

W mieszkaniu loftowym warto też postawić na betonową posadzkę i uwydatnienie surowego drewna oraz metalu i szkła. Niezbędnym elementem będzie również wymyślny, metalowy żyrandol. Powinien on przyciągać wzrok i stanowić najważniejszy dodatek salonu. Pięknie będzie prezentował się pokryty czarną, matową farbą. Z kolei meble powinny być oszczędne w formie, z widocznymi, metalowymi elementami.

Ważne w lofcie są również kolory. W salonie powinna więc obowiązywać szara kolorystyka, którą można przełamać inną, bardziej żywą barwą. Jeśli nie zdecydujecie się na ceglaną ścianę, postawcie na ścianę w kolorze. Kolorowe mogą też być dodatki, w postaci ozdób i dekoracji. Nie przesadźcie jednak z ich ilością, bo loft lubi minimalizm.

Salon styl loftowy – efektowna aranżacja prywatnej przestrzeni

Salon i styl loftowy to połączenie gwarantujące efektowną aranżację w prywatnej przestrzeni. Delikatne i funkcjonalne uzupełnienie dla tego designu może stanowić sztukateria wewnętrzna. Dla przykładu dobrą parą dla betonowej posadzki będą listwy przypodłogowe ze stali nierdzewnej lub aluminium/inox. Listwy tego typu świetnie wpasowują się w „przemysłowy” klimat loftu pod względem wizualnym. Dodatkowo stanowią skuteczną ochronę przed uszkodzeniami i brudem dla dolnej części ściany.

Listwa przypodłogowa LPC-20 Aluminium

Listwa przypodłogowa LPC-20 Aluminium
35,27 
Listwa przypodłogowa MD356A

Listwa przypodłogowa MD356A
35,97 
Listwa przypodłogowa stalowa nierdzewna - szlif standard 10 cm

Listwa przypodłogowa stalowa nierdzewna – szlif standard 10 cm
63,96 

Styl loftowy salon z kuchnią

Styl loftowy salon z kuchniąBy jak najskuteczniej zastosować styl loftowy w małym mieszkaniu, warto postawić na połączony salon z kuchnią. Co jednak, jeśli lokal nie jest wyposażony w salon z aneksem kuchennym? Będzie to wymagało bardziej radykalnych kroków, w postaci wyburzenia ściany działowej, jeśli oczywiście pomieszczenia te ze sobą sąsiadują. Zabieg ten pozwoli wizualnie powiększyć przestrzeń, co w przypadku loftu jest przecież jednym z kluczowych założeń.

Podsumowując nasz dzisiejszy tekst, urządzenie salonu w stylu loftowym w mieszkaniu nie jest zadaniem niemożliwym. Niestety, ze względu na ograniczenia architektoniczne, wymagane będzie pójście na pewne ustępstwa. Mimo wszystko uważamy, że jednak warto dać szanse temu nieprzeciętnemu designowi, który (choć zdobywa coraz większą popularność) w Polsce wciąż pozostaje przejawem pozytywnie rozumianej ekstrawagancji.