Styl prowansalski

Styl prowansalski w domu to rozwiązanie, które wygląda świetnie zarówno w domku jednorodzinnym, jak i mieszkaniu w bloku. I choć bardziej utożsamiany jest z płcią piękną, z doświadczenia wiemy, że również panowie dobrze czują się w takim otoczeniu. Styl, zgodnie z nazwą, przybył do nas z malowniczych terenów Francji. Mianowicie chodzi o jej południowo-wschodni region położony nad Morzem Śródziemnym, zwany Prowansją. Śródziemnomorski klimat sprzyja uprawie licznych pól lawendy i rozrostowi zielonych wzgórz, które oplatają całą krainę. Warto też wspomnieć, że w regionie znajduje się południowa część francuskich Alp. Wśród tych przepięknych okoliczności przyrody z biegiem lat powstało wiele urokliwych domów, których wystrój wyznaczył jeden z najpopularniejszych trendów w architekturze wnętrz… I co istotne, ów okoliczności miały wpływ na ostateczny charakter stylu prowansalskiego.

Gdy myślimy o tym kierunku w architekturze wnętrz, przed oczami mamyStyl prowansalski w domu przede wszystkim kolory biały i lawendowy, choć nie jest to oczywiście regułą. Czym więc wyróżnia się i charakteryzuje styl prowansalski? Skoro wspomnieliśmy już o kolorystyce, to królują tu jasne odcienie – wspomniana biel i delikatny fiolet nawiązujący do pól lawendy, ale również gołębi błękit, jasna szarość czy subtelne beże. W takiej kolorystyce powinny być pomalowane ściany, ale również należy zastosować je w przypadku dodatków. Nie ma tu miejsca na kolory krzykliwe i ponure lub bardzo ciemne, nawet w formie przełamania.

Styl prowansalski jest sielski, malowniczy i pogodny, w stu procentach w zgodzie z naturą. Mile są tu więc widziane wszelkie roślinne dodatki – wazony z kwiatami, doniczki z ziołami czy tekstylia pokryte kwiecistymi motywami. Nie może zabraknąć również drewna, które powinno przewijać się na podłodze, w formie mebli czy stropów. Nic się nie  stanie, jeśli będzie nosiło widoczne ślady użytkowania i długiej żywotności. Zatarcia i spękania są tu więc na porządku dziennym, a często stosuje się również efekt patyny. Warto postarać się również o gadżety i przedmioty nawiązujące swoim wyglądem do wsi i prowincji. Ma być elegancko i zwiewnie, ale też swojsko.

Meble w stylu prowansalskim – technika „przecierki”

Meble w stylu prowansalskim odgrywają bardzo istotną rolę. Najprostszą podpowiedzią na ich aranżację jest przemalowanie na kolor biały. Można też pokusić się o bardzo popularną technikę, towarzyszącą temu designowi, a mianowicie tak zwaną „przecierkę”. Należy użyć do jej wykonania dekoracyjną farbę kredową do mebli. Potrzebny ponadto będzie pędzel i papier ścierny. Na wstępie przygotujcie podłoże do prac poprzez lekkie przeszlifowanie i oczyszczenie z pyłu oraz nierówności. Po tym przejdźcie do malowania. Farbę rozprowadzajcie równomiernie, tak by uniknąć zacieków i zgrubień. Gdy mebel wyschnie, przystąpcie do delikatnego i nierównomiernego przecierania powierzchni papierem ściernym.

Styl prowansalski dekoracje – jakie dodatki dobrać?

Styl prowansalski dekoracjeStyl prowansalski dekoracje – opisywany design to również istotna rola wszelkich dodatków i dekorów. Najlepiej komponują się tu wazony,  stylowe półeczki, obrazy, zegary, doniczki, wiklinowe kosze czy drobne, stojące gadżety ozdobne. By nadać im wyjątkowy i niepowtarzalny charakter, warto zaznajomić się z techniką decoupage, która doskonale wpasowuje się w stylistykę związaną z południowo-wschodnią częścią Francji. Umożliwia ona upiększenie poszczególnych elementów w kwieciste wzory, a końcowa faktura tej techniki na przedmiocie sugeruje nadszarpnięcie zębem czasu.

Stylową i ciekawą dekoracją będą też wszelkie tkaniny bogate w kwieciste wzory – zasłony czy obrusy. Często stosuje się też elementy martwej natury – na przykład zaschnięte bukiety kwiatów czy zbóż.

Styl prowansalski wnętrza – do domu i bloku

Reasumując, miłośnicy wiejskich klimatów i malowniczych krajobrazówStyl prowansalski wnętrza powinni postawić na styl prowansalski wnętrza. Można poczuć się w jego otoczeniu bardzo przytulnie i bezpiecznie. W dodatku łatwo zaadaptować go zarówno w dużych, jak i małych przestrzeniach. Nie ma więc znaczenia, czy planujecie wprowadzić klimat Prowansji w mieszkaniu w bloku czy w zabudowie jednorodzinnej. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku uzyskacie efekt, który dzień w dzień przenosić Was będzie w malownicze zakątki francuskiej prowincji.

Koniec treści

Nie ma więcej stron do załadowania

Close Menu