Styl prowansalski

Styl prowansalski

Styl prowansalski w domu to rozwiązanie, które wygląda świetnie zarówno w domku jednorodzinnym, jak i mieszkaniu w bloku. I choć bardziej utożsamiany jest z płcią piękną, z doświadczenia wiemy, że również panowie dobrze czują się w takim otoczeniu. Styl, zgodnie z nazwą, przybył do nas z malowniczych terenów Francji. Mianowicie chodzi o jej południowo-wschodni region położony nad Morzem Śródziemnym, zwany Prowansją. Śródziemnomorski klimat sprzyja uprawie licznych pól lawendy i rozrostowi zielonych wzgórz, które oplatają całą krainę. Warto też wspomnieć, że w regionie znajduje się południowa część francuskich Alp. Wśród tych przepięknych okoliczności przyrody z biegiem lat powstało wiele urokliwych domów, których wystrój wyznaczył jeden z najpopularniejszych trendów w architekturze wnętrz… I co istotne, ów okoliczności miały wpływ na ostateczny charakter stylu prowansalskiego.

Gdy myślimy o tym kierunku w architekturze wnętrz, przed oczami mamyStyl prowansalski w domu przede wszystkim kolory biały i lawendowy, choć nie jest to oczywiście regułą. Czym więc wyróżnia się i charakteryzuje styl prowansalski? Skoro wspomnieliśmy już o kolorystyce, to królują tu jasne odcienie – wspomniana biel i delikatny fiolet nawiązujący do pól lawendy, ale również gołębi błękit, jasna szarość czy subtelne beże. W takiej kolorystyce powinny być pomalowane ściany, ale również należy zastosować je w przypadku dodatków. Nie ma tu miejsca na kolory krzykliwe i ponure lub bardzo ciemne, nawet w formie przełamania.

Styl prowansalski jest sielski, malowniczy i pogodny, w stu procentach w zgodzie z naturą. Mile są tu więc widziane wszelkie roślinne dodatki – wazony z kwiatami, doniczki z ziołami czy tekstylia pokryte kwiecistymi motywami. Nie może zabraknąć również drewna, które powinno przewijać się na podłodze, w formie mebli czy stropów. Nic się nie  stanie, jeśli będzie nosiło widoczne ślady użytkowania i długiej żywotności. Zatarcia i spękania są tu więc na porządku dziennym, a często stosuje się również efekt patyny. Warto postarać się również o gadżety i przedmioty nawiązujące swoim wyglądem do wsi i prowincji. Ma być elegancko i zwiewnie, ale też swojsko.

Styl prowansalski dekoracje – jakie dodatki dobrać?

Styl prowansalski dekoracjeStyl prowansalski to charakterystyczne dekoracje. Najlepiej komponują się tu wazony,  stylowe półeczki, obrazy, zegary, doniczki, wiklinowe kosze czy drobne, stojące gadżety ozdobne. By nadać im wyjątkowy i niepowtarzalny charakter, warto zaznajomić się z techniką decoupage, która doskonale wpasowuje się w stylistykę związaną z południowo-wschodnią częścią Francji. Umożliwia ona upiększenie poszczególnych elementów w kwieciste wzory, a końcowa faktura tej techniki na przedmiocie sugeruje nadszarpnięcie zębem czasu.

Stylową i ciekawą dekoracją będą też wszelkie tkaniny bogate w kwieciste wzory – zasłony czy obrusy. Często stosuje się też elementy martwej natury – na przykład zaschnięte bukiety kwiatów czy zbóż.

Meble w stylu prowansalskim – technika „przecierki”

Meble w stylu prowansalskim odgrywają bardzo istotną rolę. Najprostszą podpowiedzią na ich aranżację jest przemalowanie na kolor biały. Można też pokusić się o bardzo popularną technikę, towarzyszącą temu designowi, a mianowicie tak zwaną „przecierkę”. Należy użyć do jej wykonania dekoracyjną farbę kredową do mebli. Potrzebny ponadto będzie pędzel i papier ścierny. Na wstępie przygotujcie podłoże do prac poprzez lekkie przeszlifowanie i oczyszczenie z pyłu oraz nierówności. Po tym przejdźcie do malowania. Farbę rozprowadzajcie równomiernie, tak by uniknąć zacieków i zgrubień. Gdy mebel wyschnie, przystąpcie do delikatnego i nierównomiernego przecierania powierzchni papierem ściernym.

Styl prowansalski wnętrza – do domu i bloku

Reasumując, miłośnicy wiejskich klimatów i malowniczych krajobrazówStyl prowansalski wnętrza powinni postawić na styl prowansalski wnętrza. Można poczuć się w jego otoczeniu bardzo przytulnie i bezpiecznie. W dodatku łatwo zaadaptować go zarówno w dużych, jak i małych przestrzeniach. Nie ma więc znaczenia, czy planujecie wprowadzić klimat Prowansji w mieszkaniu w bloku czy w zabudowie jednorodzinnej. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku uzyskacie efekt, który dzień w dzień przenosić Was będzie w malownicze zakątki francuskiej prowincji.