Nowoczesna kuchnia w stylu prowansalskim

Nowoczesna kuchnia w stylu prowansalskim

Nowoczesna kuchnia w stylu prowansalskim to marzenie niejednej pani domu. Promienna, jasna, pełna kwiatów, świeżych ziół i przyjaznych dla oka kolorów, a jednocześnie funkcjonalna i dostosowana do obecnych standardów. Tak właśnie powinna wyglądać kuchnia utrzymana w klimacie najpiękniejszego regionu południowo-wschodniej Francji. Dzięki kilku prostym krokom, również Twoje wnętrze może zyskać taki charakter! W dzisiejszym artykule podpowiemy więc jak zaaranżować pomieszczenie, by wyglądało jak żywcem wyjęte z malowniczej Prowansji.

Biała kuchnia w stylu prowansalskim aranżacje

Biała kuchnia w stylu prowansalskimBiała kuchnia w stylu prowansalskim to żelazna klasyka i fajne aranżacje. Tak właściwie, to zawsze planując wprowadzenie danego stylu do wnętrza należy zacząć od kwestii kolorystycznej. Biel w przypadku designu prowansalskiego jest jednym z nadrzędnych i najczęściej używanych kolorów. Można nią pokryć ściany, ale też meble czy dodatki. Oczywiście nie chodzi o to, by wszystko było białe, jak w szpitalnej sali. Najczęściej barwą towarzyszącą lub nawet przeważającą jest jasny, delikatny fiolet, który nawiązuje do znaku charakterystycznego Prowansji – pól lawendy.

Ładnie i stylowo wygląda też szara kuchnia prowansalska, jak również pomieszczenie wypełnione stonowanym beżem, błękitem, kolorem oliwkowym czy żółcieniami. Z własnego doświadczenia wiemy, że ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian w pastelowym kolorze, a mebli na biało.

Mała kuchnia w bloku w stylu prowansalskim

Mała kuchnia w bloku w stylu prowansalskim wielu osobom wydaje się wielkim wyzwaniem, lecz jest to obawa zupełnie na wyrost. Co prawda wMała kuchnia w stylu prowansalskim małym pomieszczeniu konieczne będą pewne ustępstwa. Prawdopodobnie nie zmieścisz tu stołu z krzesłami, który jest charakterystycznym elementem stylu Prowansji w kuchniach. Jednak możesz nadrobić tę „stratę” stylowymi dodatkami, o których szczegółowo piszemy poniżej.

Sielski, francuski design lubi towarzystwo naturalnego drewna. Podłoga drewniana lub drewniane meble będą więc dodatkowym atutem w Twojej prowansalskiej kuchni, nie mówiąc o klimatycznych stropach. Zdajemy sobie jednak sprawę, że może być o nie trudno w nowoczesnej zabudowie wielorodzinnej. Co do mebli, to warto, by były na nich uwidocznione słoje. By dodać im animuszu, możesz też zastosować technikę „przecierki”, czyli celowego stworzenia „ubytków” w powłoce farby. Meble wyglądają wtedy bardziej stylowo i „z duszą”. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie materiałowych zasłonek zamiast klasycznych drzwiczek od szafek. Rozważ też powieszenie zasłon w kwieciste wzory.

Kuchnia w stylu prowansalskim dodatki

Kuchnia w stylu prowansalskim dodatkiKuchnia w stylu prowansalskim uwielbia stylowe dodatki, nawiązujące do natury. Ma ona pachnieć naturalną roślinnością. W pierwszej kolejności postaw więc na doniczki ze świeżymi ziołami czy bukiety z zasuszonych zbóż i żywych kwiatów oraz gustowne słoiczki z przyprawami. Innymi, godnymi polecenia dekoracjami są stare, stylowe butelki czy wszelkie dodatki przyozdobione techniką decoupage. Nie zapomnij też o lawendowych motywach, by Twoja kuchnia prowansalska jak najbardziej przypominała malowniczą, francuską krainę.