Styl prowansalski salon

Styl prowansalski salon

W tym tygodniu na Plantacji Wnętrz wzięliśmy pod lupę styl prowansalski, a dziś przyszła kolej na salon w tej konwencji. Podpowiemy Wam jak urządzić serce Waszego mieszkania, by wyglądało jak wnętrze domków zlokalizowanych w niezwykle malowniczej Prowansji.

Ogólne zasady tego designu już znacie – ma być sielsko, przytulnie, kwieciście i pogodnie. Naszą bazą jest biel oraz pastelowe, jasne odcienie. Kolorystyka ta może występować na ścianach, jak również na meblach. Te ostatnie powinny być wystylizowane na stare i nieco zużyte. Oczywiście nie może też zabraknąć motywów związanych z naturą i roślinnością.

Jak urządzić salon w stylu prowansalskim ?

A teraz, przechodząc od ogółu do szczegółu, kilka naszych podpowiedzi na ciekawe dodatki do Waszego salonu w prowansalskim stylu:

  • kanapa w stylu prowansalskim – jak powszechnie wiadomo, kanapa to najważniejszy mebel w salonie. To właśnie na niej odpoczywamy, zbierając siły do wyzwań dnia codziennego.Jak urządzić salon w stylu prowansalskim Często stoi ona w centralnym punkcie salonu. Można więc powiedzieć, że jest „na świeczniku”. Wypada więc, by tak wyeksponowany element ściśle nawiązywał do południowo-wschodniego regionu Francji. Postawcie więc na kwiecistą narzutę i nawiązujące do niej poduszki, lub pójdźcie na całość i obszyjcie Waszą kanapę na stałe. Efekt murowany!
  • kolorowe zasłony – kolejnym, istotnym elementem są zasłony, które w prowansalskim wnętrzu powinny również emanować kolorystyką i roślinnością. Może więc warto, by ich stylistyka korespondowała z wyglądem kanapy? Zasłony trzeba na czymś zawiesić, więc tutaj polecamy ozdobny karnisz. Nie w każdym pomieszczeniu jest jednak możliwość jego montażu i wtedy pozostaje karnisz szynowy. Nie wygląda on jednak zbyt estetycznie, dlatego w takim przypadku warto go przykryć elegancką maskownicą karniszową.
  • lawendowy zawrót głowy –  Prowansja słynie z licznych pól lawendy. Roślina ta jest symbolem i głównym wyznacznikiem prowansalskiego stylu. W trakcie sezonu niech wypełni więc ona Twoje wnętrze. Obowiązkowo umieść ją w wazonie na głównym stole. A gdy zacznie tracić swoją witalność, zasusz i ciesz się jej obecnością we wnętrzu również zimą.
  • listwy wykończeniowe – ciekawie w prowansalskim wnętrzu mogą wkomponować się listwy sztukateryjne, zarówno przysufitowe, jak i przypodłogowe. Pierwsze z wymienionych zgrabnie połączą sufit ze ścianami, optycznie podwyższając pomieszczenie. Najlepiej będzie pasować model ozdobny, z kwiecistym ornamentem. Z kolei listwy przypodłogowe estetycznie i funkcjonalnie wykończą posadzkę.

Listwa gzymsowa ozdobna LGZ10

Listwa gzymsowa ozdobna LGZ10
50,08 
Listwa gzymsowa LGZ15

Listwa gzymsowa LGZ15
77,21 
Listwa sufitowa MDA218

Listwa sufitowa MDA218
78,76 

Mały salon w stylu prowansalskim

Mały salon w stylu prowansalskimA jak urządzić natomiast mały salon w stylu prowansalskim? Wszystko zależy od jego powierzchni, ale generalnie warto stosować się do podpowiedzi, które zawarliśmy powyżej. W przypadku pomieszczenia o małej kubaturze można zrezygnować z zasłon, które mogą nieco przytłoczyć. Natomiast tym bardziej warto postawić na listwy przysufitowe, które sprawią wrażenie większej powierzchni.

Salon z kuchnią styl prowansalski

Na koniec poruszymy kwestię salonu z kuchnią w stylu prowansalskim. Taki układ w domu lub mieszkaniu sprzyja ulokowaniu dużego stołu z krzesłami do wspólnych posiłków. A to jedno z bardzo często spotykanych rozwiązań w Prowansji. Z kolei jeśli posiadasz mały salon połączony z kuchnią, potraktuj to jako zaletę, ponieważ znacznie lepiej prezentuje się jedno duże pomieszczenie, niż dwie przysłowiowe „klitki”.